Mikor a legagresszívebbek a gyerekek?
Egy tanulmány szerint: A három és fél éves kor a legrosszabb, utána jobb lesz.
Kutatók a gyerekek agresszivitását vizsgálták. Eszerint a testi agresszivitás körülbelül három és fél éves korig egyre nő, és aztán a kisiskolás korig újra enyhül. A Montreal Egyetem kutatóinak vizsgálata mutatta ki ezt az eredményt. A vizsgálat során mintegy 2223 gyerek anyját és óvodai vagy iskolai nevelőit kérdezték meg.
A vizsgálat során azt is megállapították, hogy nem minden gyereknél csökken a kora gyerekkori agresszivitás. Nagyobb gyerekek is sokszor hajlanak a testi erőszakra, és ilyenkor már ez sokszor együtt jár az erőszakos bűncselekmények, zavart szociális viselkedések, iskolai kudarcok kockázatával, ezek között drog- és alkoholproblémákkal. De miért? A kutatók néhány rizikófaktort megállapítottak. Ezek között van elsősorban a kisgyerekkori családi körülmény: A szülők alul képzettsége vagy depressziója, a család rossz anyagi helyzete, a testvérek nagy száma.
A kutatók szerint a magas rizikófaktorral rendelkező családok esetében már a terhesség alatt, és amikor a gyerekek még kicsik, érdemes célzott segítséget nyújtani. Ezzel meg lehet előzni, hogy a gyerekek tartósan agresszívek legyenek. Az eredmények ezen kívül azt is mutatják, hogy különbség van a nemek között. A lányok általában kevésbé agresszívek, mint a fiúk. A hat és tizenhárom éves erősebben agresszív fiúk hat százalékában, az anyjuk szerint, az iskolakezdéskor jelentősen nőtt a testi erőszakosság. Öt éves korukig nem mutattak különösebb agresszivitást.
A kutatók szerint azok a lányok, akiket már ötéves korukban agresszívnek mondtak, iskolás korukban is azok maradtak. A kutatók szerint ez azzal magyarázható, hogy az anyák a lányok esetében kirívóbbnak gondolják az ilyen viselkedést.